
czwartek, 22 grudnia 2022
Narodzenia Pana dziś dzień wesoły!
poniedziałek, 5 grudnia 2022
155 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego
Szanowni Państwo,
Warto posłuchać!
Musimy pamiętać, że walka o wolność i suwerenność nie kończy się nigdy a obecnie jest szczególnie ważna w obliczu wyborów parlamentarnych w 2023 roku. Program państwowy Józefa Piłsudskiego kontynuował śp. Prez. Lech Kaczyński. Los połączył te dwie osobistości miejscem wiecznego spoczynku - w Krypcie Srebrnych Dzwonów na Wawelu.
Janusz Opiła
AKO Kraków
/sekretarz/
sobota, 20 sierpnia 2022
Stanowisko w sprawie przedmiotu „Historia i teraźniejszość”.
Szanowni Państwo!
Akademickie Kluby Obywatelskie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Toruniu, Wrocławiu oraz AKO im. Jana Pawła II w Szczecinie wydały Stanowisko w sprawie przedmiotu „Historia i teraźniejszość”.
Dokument znajduje się na stronie internetowej: http://ako.poznan.pl/12534/
Tam też można wyrazić poparcie dla naszego stanowiska przez złożenie podpisu.
Bardzo proszę o rozpowszechnienie tej informacji i zachęcanie sympatyków do podpisywania.
Pozdrawiam serdecznie
Stanisław Mikołajczak
Przewodniczący AKO Poznań
piątek, 3 czerwca 2022
Stanowisko AKO Poznań w sprawie "polityki równościowej" UAM
z prośbą o złożenie podpisu pod apelem.
Janusz Opiła
AKO Kraków
/sekretarz/
Witamy AKO Szczecin!
Przekazuję miłą informację o powstaniu kolejnego /klubu AKO, tym razem w Szczecinie.
Komunikat poniżej.
Janusz Opiła
AKO Kraków
/sekretarz/
==============
Szanowni Państwo!
Z wielką satysfakcją spełniam poniższą prośbę i przekazuję wiadomość.
Pozdrawiam serdecznie
Stanisław Mikołajczak
-------- Wiadomość oryginalna --------
Szanowny Panie Profesorze, miło mi poinformować Pana Profesora, a przez Pańskie pośrednictwo, także Wszystkie ośrodki AKO, że wczoraj odbyło się pierwsze, założycielskie spotkanie AKO Szczecin!
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przeze mnie krótkiej historii oraz dotychczasowych form działalności AKO w różnych ośrodkach akademickich (w tym: organizacja konferencji, wydarzeń kulturalnych, artystycznych, patriotycznych, przyznawanie medali i wyróżnień osobom szczególnie zasłużonym dla propagowania idei ważnych dla osób zrzeszonych w AKO, udział w publicznych dyskusjach, wydawanie oświadczeń i wypracowywanie stanowisk i eksperckich opinii dotyczących tematyki aktualnie podejmowanej w debacie publicznej oraz różne inne przedsięwzięcia mające na celu propagowanie szczerego patriotyzmu, idei konserwatywnych i wartości chrześcijańskich, także w naszym własnym środowisku akademickim.
Po bardzo długiej, momentami emocjonalnej dyskusji, po rozważeniu argumentów za i przeciw, wreszcie po głosowaniu, na naszego patrona wybraliśmy św. Jana Pawła II, wzór pracownika nauki, wybitnego myśliciela, wielkiego patrioty, a do tego świętego, który będzie wspierał nasze działania. Tak się złożyło, że nasze założycielskie spotkanie odbyło się niemal u stóp figury św. Jana Pawła II, przy placu, gdzie równo 35 lat temu odbyła się Msza św. pod jego przewodnictwem, jedno z kilku wydarzeń związanych z naszym Papieżem, które ukształtowało i nas i obecny obraz Szczecina.
Jednogłośnie wybrany został także pierwszy zarząd AKO Szczecin: jak Pan profesor już wie, zostałem przewodniczącym, a moimi zastępcami: dr n. med. Helena Gronwald (PUM), dr inż. Dorota Leciej-Pirczewska (ZUT) oraz dr hab. Maciej Drzonek, prof. US. Zebrani zgodzili się także na upoważnienie zarządu do uzupełnienia swojego składu o osoby konieczne do prowadzenia działań organizacyjnych, w pierwszym rzędzie, przedstawicieli wyższych uczelni, które nie były reprezentowane na spotkaniu, czyli Akademii Sztuki i Akademii Morskiej.
Będę bardzo wdzięczny, jeśli informację o powstaniu Klubu w Szczecinie przekaże Pan Profesor także innym ośrodkom AKO. Dołączenie do tak znakomitego Grona jest dla nas wielkim zaszczytem. Równocześnie deklarujemy otwartość na inicjatywy ogólnopolskie oraz chęć współpracy, w miarę naszych możliwości także pomocy, jeśli zajdzie taka potrzebna.
Z wyrazami szacunku
Piotr Briks
Przewodniczący AKO Szczecin
czwartek, 14 kwietnia 2022
Ujrzycie Syna Człowieczego, zasiadającego po prawicy Boga!
piątek, 11 marca 2022
Pomoc dla Ukrainy
środa, 9 marca 2022
W jedności siła!
Szanowni Państwo, poddaję pod dyskusję poniższy tekst. Zapraszam do komentowania poniżej
Janusz Opiła AKO Kraków /sekretarz/
==========
Drodzy Państwo, Koleżanki i Koledzy, członkowie Akademickiego Klubu obywatelskiego im. prez. Lecha Kaczyńskiego - mija właśnie kolejny dzień zbrodniczej wojny, jaką państwo rosyjskie rozpoczęło bez formalnego wypowiedzenia przeciwko Ukrainie 24 lutego tego roku, podając powód tyleż absurdalny co bezczelny. Działania militarne wojsk agresora szybko przerodziły się w ataki przeciwko ludności cywilnej o charakterze zbrodni wojennych i terroryzmu (link, link, link, link, link).
Atakowana i niszczona jest infrastruktura krytyczna nie wyłączając elektrowni atomowych w Zaporożu i Czarnobylu (link, link, link).
Dlatego na wniosek Ukrainy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły zostać popełnione na Ukrainie przez wojska rosyjskie (link).
Konsekwencją napaści Rosji na Ukrainę jest w między innym masowa ucieczka ludności cywilnej w szczególności do Polski, należy tu mówić o liczbach już znacznie przekraczających milion uchodźców.
W tej sytuacji należy wyrazić najwyższy szacunek i uznanie dla władz Rzeczypospolitej: Prezydenta RP, dr. Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego, Premiera Jarosława Kaczyńskiego, min.ON Mariusza Błaszczaka, Marszałka Seniora A.Macierewicza - twórcy WOT - i wielu innych za ich działania dyplomatyczne i organizacyjne sięgające jeszcze lata zeszłego roku a mające na celu zapobieżenie wojnie, obronę Polski przed chaosem związanym z nawałą imigracyjną na granicy z Białorusią oraz wysiłki podejmowane na rzecz wprowadzenie ostrych sankcji gospodarczych przeciwko najeźdźcy. Istotnym elementem obronnym okazała się odbudowa jednostek wojskowych na wschodniej granicy, wprowadzenie stałej obecności wojskowej USA w Polsce oraz utworzenie wojsk Obrony Terytorialnej.
Dzięki heroicznym wysiłkom dyplomatycznym (link), Polska stała się ważnym elementem bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i dzięki temu może liczyć na wsparcie militarne Sojuszu a jednocześnie wspierać logistycznie zaatakowanego Sąsiada. Wielokrotnie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślał zasługi Prezydenta. Andrzeja Dudy w tym zakresie (link, link) a trzeba tu wymienić intensywną pracę dyplomatyczną, między innymi niezukle ważne spotkanie w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki (link). Nie można nie wspomnieć o historycznym wystąpieniu Premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie (link) a także o zaangażowaniu Prezydenta i Pierwszej Damy w pomoc uchodźcom (link).
W obliczu wojennego zagrożenia skupmy się na tym co najważniejsze, co buduje jedność i siłę polskiego Narodu - szukajmy tego co łączy unikajmy tego co dzieli, wspierajmy polskie władze w każdy dostępny dla siebie sposób, poprzez analizy, raporty, oddziaływanie na opinię publlczną, przeciwstawianie się dezinformacji, organizowanie pomocy materialnej dla uchodźców a może i więcej - zależnie od kwalifikacji, pozycji i możliwości. Bądźmy silni jednością i zjednoczeni wolą zwycięstwa.
Wiwat Polska! Wiwat Wolna Ukraina! Wiwat Litwa!
sobota, 26 lutego 2022
Prof Bogusław Dopart: "Rok Romantyzmu 2022"
"Rok Romantyzmu 2022"
Dzisiaj, na antenie TV TRWAM w "Rozmowach niedokończonych" będzie można wysłuchać refleksji Prof. Doparta, Przewodniczącego AKO Kraków, nt., "Rok Romantyzmu 2022". Zapraszamy do wysłuchania i dyskusji.
Sobota, 26.02.2022, godz. 18:00, TV Trwam, radio Maryja
czwartek, 24 lutego 2022
Prof.: Dopart - "Czym był romantyzm, czym jest romantyzm"
Wydarzenie będzie można obejrzeć na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=zUVrGFtCvSE
Petycja w sprawie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe
Działając na podstawie art.63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. nr 78, poz.483 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 870) Akademickie Kluby Obywatelskie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Lublinie. Olsztynie i Wrocławiu apelują do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie nowelizacji Ustawy Prawo Oświatowe.
Uzasadnienie
Najważniejsze akty prawne dotyczące kształcenia oraz wychowania dzieci i młodzieży w Rzeczypospolitej Polskiej zabezpieczają obywatelskie prawa do edukacji i wszechstronnego rozwoju, jak również pierwszeństwo praw rodziców w wyborze edukacji swoich dzieci a także wychowania zgodnego ze swoimi przekonaniami. Czyni to Deklaracja Praw Człowieka – art.26, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej – art.48. ust.1 oraz art. 53. ust.3, ustawa Prawo Oświatowe – art. 1 ust.1, 2, 3.
Zadaniem państwa jest zatem zapewnienie uczniom szkół i placówek oświatowych kształcenia i wychowania opartego na systemie wartości określonych w ustawie Prawo Oświatowe, jak również ochrona ich dobrostanu.
System edukacji umożliwia otwarcie szkół i placówek na środowiska zewnętrzne oraz wprowadzanie dodatkowych zajęć, które są pożądane i doceniane. Jednakże otwartość instytucji edukacyjnych nie może stanowić zagrożenia w integralnym rozwoju osobowym dzieci i młodzieży.
Obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa oświatowego są w praktyce swobodnie interpretowane przez podmioty zewnętrzne propagujące różnorodne ideologie oparte na relatywnym systemie wartości, nieakceptowanym przez rodziców. Zatem zapisy prawa umożliwiają stosowanie niepożądanego wpływu wychowawczego wobec niepełnoletnich dzieci i młodzieży oraz ograniczenie praw rodziców do wychowania. Stanowi to istotne naruszenie kluczowych praw dziecka, rodzica i obywatela.
Z tego powodu Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu zdecydowanie popiera nowelizację ustawy Prawo Oświatowe, uznając ją jako konieczne rozwiązanie w skutecznym zabezpieczeniu dobra dzieci, ich rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej oraz praw rodziców do ich wychowania, zgodnego ze swoimi przekonaniami.
W imieniu Zarządów Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego:
prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak – Przewodniczący AKO Poznań
prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk -Wiceprzewodniczący AKO Poznań
prof. dr hab. Bogusław Dopart – Przewodniczący AKO Kraków
prof. dr hab. inż. Artur Świergiel – Przewodniczący AKO Warszawa
prof. dr hab. Michał Seweryński – Przewodniczący AKO Łódź
prof. dr hab. inż. Bolesław Pochopień – Przewodniczący AKO Katowice
prof. dr hab. inż. Andrzej Stepnowski – Przewodniczący AKO Gdańsk
prof. dr hab. Waldemar Paruch – Przewodniczący AKO Lublin
prof. dr hab. Małgorzata Suświłło – Przewodnicząca AKO Olsztyn
dr hab. Jacek Piszczek – Przewodniczący AKO Toruń
prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek – Przewodniczący AKO Wrocław
Poznań, Warszawa, Kraków, Łódź, Lublin, Gdańsk, Katowice, Toruń, Olsztyn, Wrocław, 23.2.2022
Link: Pełna wersja Petycji
wtorek, 22 lutego 2022
"Od Ługańska do Alaski." Ważny głos prof. Andrzeja Nowaka
Szanowni Państwo,
podaję link do ważnej wypowiedzi pana Prof. Andrzeja Nowaka (21 luty):
https://wpolityce.pl/swiat/586510-od-luganska-do-alaski-macron-jak-chamberlain-84-lata-temu
Czym zakończy się kolejna wojna rozpętana w ostatnich latach przez Rosję? Nie wiadomo. Zapraszam do dyskusji.
czwartek, 17 lutego 2022
80. rocznica utworzenia Armii Krajowej
Cześć i chwała Bohaterom!
80 lat temu, 14 lutego 1940 roku ZWZ został przekształcony w Armię Krajową - jedyną w Europie regularną formację zbrojną na terenach okupowanych przez Niemców.
Z tej okazji zorganizowano w Krakowie szereg wydarzeń, okolicznościowych oraz edukacyjnych. Poniżej linki do najważniejszych z nich.
IPN Kraków "Z MIŁOŚCI DO POLSKI” – Dyskusja „Armia Krajowa – znana i nieznana”
IPN Kraków: Armia Krajowa – Wojsko Polskie w konspiracji
IPN Kraków: wystawa elementarna: „Armia Krajowa”
TVP Info: 80. rocznica powstania AK.
TVP Info (YT): 80. rocznica powstania Armii Krajowej, obchody w Warszawie